Rólunk
A kezdetek...
Fülöp Anikó és Kecskés János vagyunk a Nagyhegyi Pajkos Kennel tulajdonosai.
Már gyermekkoromban is vágytam egy különleges fajtájú kutyára, ami abban az időben egy bobtail volt, akkor az álom maradt. Németjuhászom lett helyette, aki a Jenny névre hallgatott, kiállítási reményekkel vásároltuk, de sajnos harapáshiba miatt ez nem valósult meg, de hosszú évekig családunk szeretett kutyája volt.
Családalapítás után ismét felmerült, hogy szeretnék fajtatiszta kutyát, de konkrét fajta nem volt, amíg itt Orosházán meg nem láttam egy nagyfülű, alacsony lábú kutyát, akiről fogalmam sem volt, hogy kiféle, de ott akkor jött ez az érzés, hogy ilyen kutya kell nekem. Hát ő volt a basset hound, és így kezdődött 18 évvel ezelőtt, hogy örökre elrabolták a szívemet, és azóta sincs még egy fajta aki így be tudna férkőzni (talán a spániel :D )
Tudatosan keresgéltem basset után, így került hozzánk első két bassetünk, Foltos (aki nem is volt foltos :D) és Lady, aki később kennelünk alapító szukája lett. Ekkor még nem volt ilyen szándék, családi kutyát szerettünk volna és kaptunk a gyerekek mellé. Ez egy darabig így is maradt, és a gyerekek legjobb társai voltak ők. Második férjemmel nyílott lehetőség arra, hogy komolyabban tovább gondoljuk a dolgot, és elkezdtünk foglalkozni a kiállítás és tenyésztés gondolatával. Mára már tudom, hogy milyen rögös és nehéz út ez, és minél többet tud az ember, annál inkább úgy érzi, hogy egyre kevesebbet.
Ma már nagyobb rálátásom van a fajtára, számos vérvonalat visszamenőleg is ismerek. Tudom milyen tipusú bassetet akarok, és milyet nem akarok tenyészteni. Aztán persze jön a természet és a genetika, és van hogy újdonság elé állít. Tudásomat folyamatosan fejlesztem, részt vettem Czeglédi Attila nemzetközi küllembíró kinológiai tanfolyamán, ahol egy bírói szemléletű kurzust hallgathattunk végig, és számos dologra rávilágított. Meghallgattam Dr. Jakkel Tamás, nemzetközi küllembíró, FCI elnök kurzusait is, ahol szintén számos hasznos dolgot tanultam.Részt vettem a Magyar Kutyás Akadémia számos kurzusán, ahol táplálkozási, egészségtani, genetikai előadásokat hallgattam. Folyamatosan fejlesztem tudásom táplálkozással kapcsolatban is, tapasztalati tanácsokat tudok adni a leendő gazdiknak számos etetési módra, kiegészítők fontosságára, (mit-mikor-mennyit). Ezt a tudást azokkal a gazdikkal akik nyitottak a kapcsolattartásra meg is osztom, sőt kifejezettn azt szeretem, ha probléma esetén engem keresnek meg először, nem egy fórumon érdeklődnek :-), de nyitott vagyok minden új információra is.
Kennelünket is folyamatosan fejlesztjük, az épp aktuális állomány kényelmi érdekének megfelelően. Nem célom túl nagy állomány tartása, igyekszem szigorúan szelektálni, és csak az általam felálíított kritériumoknak megfelelő kutyákat bevonni a tenyésztésbe. Almokat elsősorban azzal a szándékkal hozok le, hogy magamnak szeretnék egy stabil állományt létrehozni, ezért általában marad kiskutya az almokból, illetve most egy új gondolatom, hogy a nálam született kanokból szeretném, ha társtulajdonosi szerződéssel kerülnének gazdihoz, akiket később a tenyésztésben tudnék használni. Ez még egy formálódó dolog, de remélem működhet, mert nálunk is azért véges a kapacitás. Folyamatosan bevezetem a szűréseket is, itt genetikai szűrésekre gondolok, mert bizonyos betegségeket csak ezzel lehet kiküszöbölni. Csak azzal, hogy állatorvos megvizsgálja, hogy egészséges a kutya nem, ugyanis hordozhat olyan géneket , amelyek neki nem okoznak problémát, de ha másik hordozóval alkotnak párt, akkor a kölykök bizonyos százalékában megjelenhet. Ilyen betegségek pl. a Lafora-epilepszia, vagy a POAG (glaukoma). ezek a tesztek nemrég lettek elérhetőek basset számára, ezért folyamatan vonjuk be a szűrésbe a tenyésztésbe került kutyákat.